Рідкий гелій: унікальні властивості та сфери застосування

Гелій, як і інші речовини, може перебувати в трьох станах: твердому, газоподібному та рідкому. Його природна сутність, більш звичне амплуа – інертний газ. Проте направду унікальні хімічні й фізичні властивості характерні гелію у вигляді рідини. Чим він є, якими якостями володіє та де застосовується – далі.

Що таке рідкий гелій й якими властивостями примітний?

Рідким гелієм називається відповідний агрегатний стан одного з головних елементів інертної групи газів. У періодичній системі хімічних елементів Менделєєва речовина розташована під другим номером, позначається латинськими літерами «He». Не має кольору, запаху та смаку.

Гелій-газ – один з найрозповсюдженіших елементів у всесвіті, глобально його обсяги – другі, одразу після водню. Проте на Землі поширення досить рідкісне, основна частина отримуваного матеріалу – в природному газі, з концентрацією до 7 % по масі. Отримання речовини в рідкій формі тривалий час супроводжувалося складнощами, численні спроби вчених не увінчувалися успіхами. Лише в 1908 р. вдалося здобути гелій-рідину, завдяки технології дроселювання. Не будемо вдаватися в технічні деталі – ця тема потребує високої деталізації й багато часу. Зараз же зосередимо увагу на визначних властивостях матеріалу, які пояснюють чималий попит на нього в наш час.

Гелій – один з найлегших і має одну із найнижчих температур кипіння, а це дозволяє підтримувати низькі та наднизькі температурні параметри. При нормальному тиску температура рідини становить менше -269 °С, а густина – 0,13 г/см3. На вигляд це безбарвний прозорий матеріал з украй низькою здатністю переломлювати світло, тому побачити його досить складно. А ще він надтекучий і найхолодніший елемент. Надплинність і надтеплопровідність рідкого гелію – ті характеристики, які ставлять речовину поза конкуренцією у низці сфер та процесів.

Рідкий гелій – квантова рідина, тому і властивості його визначаються квантовими ефектами. Саме це було причиною того, що довго не вдавалося зробити його твердим. Специфічні якості не дозволяли йому затверднути навіть при досягненні абсолютного нуля.

Також цікаво те, що при актуалізації певної температури, речовина зазнає так званого фазового переходу. Одній із фаз і характерна згадана вище надплинність, тобто здатність протікати через вузькі щілини й капіляри, не реалізуючи тертя (стан, що набувається при втраті в’язкості).

Де використовують рідкий гелій?

Гелій, доведений до стану рідини, є високоефективним холодоагентом, завдяки якому можна отримати ультранизький температурний показник. Із урахуванням сказаного найчастіше його використовують:

– для отримання і підтримки низьких й наднизьких температур (здебільшого в наукових дослідженнях та експериментах);

– при охолодженні надпровідних магнітів, популярних деталей сучасного високотехнологічного наукового, технічного й медичного обладнання. Наприклад, актуальне застосування у важливих для медицини апаратах МРТ, у детекторах інфрачервоного і високочастотного випромінювання, SQUID-магнометрах, скануючих тунельних мікроскопах. Один із найяскравіших прикладів використання – прискорювач заряджених частинок Великий адронний колайдер, в якому з метою охолодження багатьох надпровідних магнітів задіюються десятки тонн цієї речовини;

– в кріогенних електромашинах;

– у кріостатах (рефрижераторах) розчинення.

Рідкий гелій – направду унікальний матеріал, тому й не дивує специфічність застосування. Купити гелій найчастіше потрібно для медичної та наукової сфер. А зробити це можна швидко та легко на нашому сайті. Звертайтеся!